התרת לשון קשורה

מהי לשון קשורה

לשון קשורה (Tongue-tie, ankyloglossia, tight frenulum , sublingual frenulum) היא מצב בו תחתית הלשון מחוברת לרצפת הפה ע"י גיד (frenulum), המגביל את תנועת הלשון החוצה. טווח התנועה מוגבל באופן העלול להוביל להפרעות בהתפתחות חלל הפה, האכלה, בליעה או דיבור.

לשון קשורה מופיעה לעיתים קרובות במשפחות, דבר המעיד על השפעת פקטורים גנטיים, שעדיין אינם ידועים לנו. היא נחשבת למלפורמציה קלה. ההיארעות האמיתית של לשון קשורה היא קשה לקביעה, בין השאר, כיוון שרופאי ילדים רבים לא מיחסים לכך חשיבות, ולכן לא בודקים את הלשון בעת בדיקת הילוד. כעת היא מוערכת כ- 5% מכלל האוכלוסיה.

השפעת לשון קשורה על ההנקה

על מנת לינוק, על התינוק להתחבר לשד האם (to latch), כלומר לשון התינוק אמורה להיות מסוגלת להידחף אל שולי החניכיים התחתונות, ולהיאחז סביב הילת פטמת האם. תנועת לשון מוגבלת עקב פרנולום קצר או חזק, כפי שקורה אצל תינוקות רבים עם לשון קשורה, עלולה להשפיע ולהפריע ליניקה, לגרום לכאבים בפטמות, צריכת חלב דלה,לירידה בתפוקת החלב וניקוזו, אי עליה במשקל, ולבסוף לויתור על ההנקה.

מהי "התרת לשון" או "פרנוטומיה"

פרנולוטומיה (או פרנוטומיה), היא פרוצדורה פשוטה הכוללת "שחרור" פשוט או גזירת הפרנולום, לרוב מבוצעת בילודים אצלם התגלו בעיות בהנקה, עם או ללא הרדמה מקומית . כיוון שהיא אינה מסובכת, ולא דורשת אביזרים או מיכשור מיוחד, אלא רק רופא שהוכשר לכך, ומנוסה בפעולה, ניתן לבצע פרנוטומיות במרפאה, או גם בבית.

איך אני מבצעת התרת לשון בילודים

ניפגש בדרך כלל בביתכם, שם אבדוק את הילוד ואת האם במידת הצורך, נשוחח על ההריון, הלידה ועל ההנקה ובמידה ויש התוויה רפואית לכך, אבצע התרה של הלשון:

  • תחילה ניתנים לתינוק מי סוכר. מי סוכר הם משכך כאבים ומטשטשים את הילוד.
  • לאחר מכן, חושפים את הפרנולום באמצעות אצבע, ובעזרת מספריים מתירים את הלשון. (לרוב, התינוק יהיה יותר עצבני על שפתחו לו את הפה מאשר על הניתוק עצמו).
  • מיד לאחר הפעולה מומלץ להניק או להאכיל את התינוק.
  • אין התרת לשון ללא דימום. הדימום הוא בדרך כלל מועט מאד, ונעצר ע"י לחיצה על הפצע שנוצר.
  • בשבועיים שלאחר התרת הלשון, יש לבצע תרגילים על מנת למנוע חיבור מחדש של הלשון.
  • ארבעה עד ששה ימים לאחר התרת הלשון, ניפגש שוב לביקורת, ופתיחה מחדש במקרה הצורך.